PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Prof. Ispir
Iuliana-Florentina
Prof. Vlad
Alexandra-Anamaria
Şcoala Gimnazială Nr. 4,
Structură Grădiniţa Dumbrava Minunată, Rm. Vâlcea
NIVELUL: I (Grupa mijlocie)
Tema anuală: Când, cum şi de ce se întâmplă.
SUBTEMA: Fenomene ale naturii
Tema zilei: Savanţi pentru o zi
Durata:1/1:15
ore (pentru întreaga activitate integrată)
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată
Scopul
activităţii: Activizarea şi
îmbogăţirea vocabularului cu pronunţia unor fenomene ale naturii (ploaie, vânt,
tunet, fulger, grindină, rouă, zăpadă), exersând anumite semne grafice
specifice, utilizându-le apoi în tehnici de pictură liberă, consolidând
deprinderii de a se juca în grupuri mici organizate, respectând indicaţiile
educatoarei în vederea îndeplinirii sarcinilor propuse.
DOMENII EXPERENŢIALE
DLC +
DEC “ Savanţi pentru o zi ”
ELEMENTE
COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
ADE: - DLC: Educarea limbajului – joc didactic
-
DEC: Educaţie plastică – pictura liberă cu pensula - „Fenomene
ale naturii”
ALA: JOC DE ROL: „De-a savanţii”- cercetîm fenomene
JOC SENZORIAL: „Vâjâie
şi suflă vântul”, „Focul şi vântul”- joc onomatopeic;
BIBLIOTECA: „Cum scriu savanţii ?” –semne grafice, „Ghicitori”
ADP
: - Întâlnirea
de dimineaţă - “Salutul”,
„Prezenţa”, „Calendarul naturii”,
- Rutine -
„Mă pregătesc pentru activitate” -
exersarea unor deprinderi de autoservire;
- „Ştiaţi că....” - curiozităţi – noutatea zilei
- Desertul
- „Singurel îmi fac ordine la locul de muncă”- exersarea unor deprinderi de muncă gospodărească.
- Tranziţii - joc de mişcare: „Bate vântul frunzele”, „Norişor
gri şi pufos, când în sus şi când în jos”, „ Brr, ce frig este”.
- Activitate de grup - „Cum ne protejăm de furia naturii? ”deprindere de a şti cum se pot
proteja de fenomene ale naturii furioase ce pot provoca dezastre - discuţie
liberă. - „Eu sunt vântul....etc”- joc
de mişcare - euritmie
TIPUL
DE ACTIVITATE: Predare-consolidare de cunoştinţe şi
deprinderi
FORME
DE ORGANIZARE: în grupuri, în
perechi, individual, frontal
OBIECTIVE DE
REFERINŢĂ:
ADE: DLC - Educarea limbajului: - să-şi îmbogăţească vocabularul cu cuvintele noi; - să descrie caracteristici
ale fenomenelor din mediul înconjurător, folosind un limbaj specific ştiinţelor
naturii; - să fie capabili să “citească” imaginile ce sugerează
derularea logică a evenimentelor prezentate; - să aprecieze starea vremii în
prezent şi importanţa cunoaşterii acesteia cu o zi înainte; DEC - Educaţie plastică: să obţină
efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin tehnici specifice picturii; să
compună în mod original şi personal spaţiul plastic, utilizând corect pensula şi
acuarelele; să diferenţieze forme şi culori în mediul înconjurător;
ALA:
JOC DE ROL - să cunoască
elemente componente ale lumii înconjurătoare-fenomene ale naturii; să recunoască şi să descrie verbal
anumite schimbări din mediul apropiat: vânt, ploaie, ninsoare. BIBLIOTECA - să recunoască/să descrie grafic anumite schimbări/
transformari din mediul apropiat; JOC
SENZORIAL - să comunice impresii şi idei pe baza observărilor făcute; să
manifeste disponibilitate în a participa la acţiuni de îngrijire şi protejare a
mediului, aplicând cunoştintele dobândite;
OBIECTIVE
OPERAŢIONALE:
ADE:
DLC – Educarea limbajului: - să întrebe şi să răspundă la întrebări; - să se exprime în propozitii simple şi dezvoltate corect
construite gramatical; - să
denumească fenomene din mediul înconjurător; - să explice importanţa fenomenelor
naturii pentru viaţa oamenilor;
DEC – Educaţie plastică: Echipa Zânei
Toamna şi echipa Ariciului Harnic: - să aplice pe suprafaţa liberă acuarele prin
îmbinarea culorilor în contur; - să aplice culoare realizând singuri o planşă
cu un fenomen cunoscut; - să diferenţieze
lucrarea lui de a colegilor apreciind cea mai bună lucrare;
ADP : - să recunoască fenomenele caracteristice
toamnei; - să asculte şi să respecte alte păreri; - să manifeste toleranţă faţă
de mediul înconjurător; - să discute
între ei formulând opinii despre cum pot ei să protejeze natura..
ALA:
JOC DE ROL - să numească
fenomenele naturii recunoscute; - să comunice în cadrul grupului rezultatele
investigate;
BIBLIOTECA - să scrie corect semnele grafice ce arată ploaia, zăpada, vântul;
JOC SENZORIAL - să adreseze întrebări în legătură cu aspectele
studiate; - să participe la întreţinerea mediului apropiat; - să încerce să
motiveze necesitatea protecţiei mediului de către om;
STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia, Exerciţiul, Explicaţia,
Demonstraţia, Problematizarea, Observaţia, Jocul, Metoda: ştiu, vreau să ştiu,
am învăţat, Turul galeriei. RESURSE
UMANE: copiii grupei, cadrul didactic coordonator, cealaltă educatoare
a grupei costumată - Omul de zăpadă. RESURSE MATERIALE: DLC:
flipchart, planşe, imagini, ghicitori, poezii, în
PPT; DEC: acuarele, pensula, combinaţia
de culori; BIBLIOTECA: fişe suport
cu semne grafice. ELEMENTE DE JOC:
surpriza, întrecerea, mişcarea, aplauzele, recompensele.
TIPUL
ACTIVITATII: predare, consolidare
de cunoştinţe şi deprinderi.
FORME
DE EVALUARE: frontală,
individuală, pe grupe.
BIBLIOGRAFIE:
• Tradiţional şi modern în învăţământul
preşcolar, Ed. Omfal Esenţial 2007; • Curriculum pentru învăţământul preşcolar,
prezentare şi explicitări, Editura Copyright, Bucureşti, 2009; • Metodica
activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar, Editura
Humanitas educaţional, ediţia a II-a, Bucureşti, 2005;• Toma G., Suport
pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar, Editura Delta
Cart Educaţional, Piteşti, 2009; • Jocuri didactice pentru preşcolari, Ed,
Aramis 2004; • Metode interactive de grup , Ed. Arves 2009; • Didactic.ro-surse
on-line; • http://forum.didactic.ro/cantece-poezii-pentru-incalzirea-muschilor-maini-t16342.html
SCENARIUL ZILEI
Întâlnirea de dimineaţă: Educatoarea:- Ia priviţi copii, avem astăzi un oaspete.
Cine este el oare? Copiii: - Este
Omul de zăpadă. Educatoarea:-
Haideţi să îl salutăm cum se cuvine: (Salutul): „Bună dimineaţa, Omule de
zăpadă! Noi suntem Piticii Năzdrăvani.” Se
va saluta în cor şi pe rând Omul de zăpadă de către toţi copii, fiecare
prezentându-se (Prezenţa), observând astfel colegul care lipseşte.
Omul de zăpadă: - Eu sunt un om de zăpadă şi m-am rătăcit. Tot
îmi caut frăţiorii. Ştiţi eu sunt foarte supărat căci am tot aşteptat zăpada ca
să mă pot juca cu copiii, ca să îmi facă copiii alţi oameni de zăpadă cu care
să mă joc. Şi cum nu am gãsit am venit la voi sã ne jucãm împreunã azi. Dar mai
întâi aş dori să îmi răspundeţi la câteva întrebări.
Omul de zăpadă:- Cine ştie oare…
-
Din ce sunt eu făcut? …
din zăpadă.
-
Din ce e format corpul meu? …
din bulgări de zăpadă.
-
Cum se numeşte anotimpul meu? … iarna.
-
Ce am eu pe cap? …
o oală.
-
Dar în mână ce ţin? …
o mătură.
-
Cine mă iubeşte pe mine? …
copiii.
-
Cine este sora mea mai mică care vine toamna? .....ploaia
-
Cum se numesc părinţii mei şi ai ploii? ....
Norii
Omul
de zăpadă: „- Să ştiţi că pe
mine m-au construit copiii. Ei sunt prietenii mei cei mai buni. Şi pentru că
aţi ştiut să îmi răspundeţi atât de frumos la întrebări, eu o să vă spun astăzi,
cât mai multe lucruri noi despre fenomene ale naturii. Haideţi acum să vedem
cum putem să mă ajutaţi, cum putem să ne distrăm astăzi şi să mă faceţi să-mi treacă supărarea căci, nu a
venit mai multă zăpadă anul acesta. Mai întâi o să vreau să faceţi prezenţa şi
să discutaţi puţin despre anotimpul în care ne aflăm, cum se numeşte ziua de
azi, totul împreună cu doamna educatoare („Întâlnirea de dimineaţă”, „Calendarul
Naturii”), apoi vom desfăşura activitatea de grup cu tema „Cum
ne protejam de furia naturii?”. După aceea vom trece la celelalte
activităţi ale zilei. Doriţi să ne petrecem aşa ziua? Copiii răspund.
Tranziţie: Trecerea la etapa următoare a activităţii din
zi se va realiza cu ajutorul jocului „Bate vântul frunzele”. Apoi fiecare
copil se va aşeza la măsuţa unde este expusă imaginea de pe ecusonul primit.
DEMERSUL
DIDACTIC
|
EVENIMENTUL DIDACTIC
|
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC
|
STRATEGII DIDACTICE
|
EVALUARE
|
|
1. MOMENT
ORGANIZATORIC
|
Copiii vor fi introduşi în sala de grupă,
unde vor participa la activitatea integrată.
|
Întâlnirea de dimineaţă
|
|
|
2. CAPTAREA ATENŢIEI ŞI REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR
|
Se va realiza prin introducerea în activitatea de
azi a unui personaj îndrăgit de ei: Omul de zăpadă. Acesta le va fi îndrumător
pe tot parcursul activităţii.
|
Elementul surpriză
Explicaţia
Conversaţia
|
Sesizarea atenţiei copiilor
|
|
3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A
OBIECTIVELOR
|
Activitatea va începe prin anunţarea temei şi a scopului
activităţii, în termeni accesibili preşcolarilor: „Azi ne vom juca şi prietenul nostru „Omul de zăpadă”
ne va fi ghid în jocul nostru. Ne vom aprofunda cunoştinţele despre fenomene
ale naturii, vom afla noi informaţii, curiozităţi, vom descrie grafic aceste
fenomene, le vom picta îmbinâd culori, totul sub deviza: Ştiu, vreau să ştiu,
am învăţat.”
|
Expunerea
|
|
|
4. DIRIJAREA ACTIVITĂŢII
|
I. ADP+ALA(Bibliotecă) Partea I:
Introducerea în activitate se face cu ajutorul
Omului de Zăpadă şi a micilor discuţii dintre acesta, copil şi educatoare. În
continuare le vom prezenta o mică poezie: ROUA
Uite ce-am găsit - Aici,
În trifoiul - De amici!
Un smarald - Iar lângă el,
Încă unul, - Tot la fel…
Zorii-n câmp - Au presărat
Strop de rouă-n - Lung şi-n lat.
Şi, în fiecare pic, - Străluceşte-un
soare mic.
“Haideţi să începem prezentarea lecţiei. Vă voi afişa pe foile de pe
panou materialul pentru lecţie. Pe prima
pagină vom trece ce credem că ştim noi despre fenomene ale naturii; pe a două ce vrem să ştim; pe cea de a treia ce am învăţat despre
fenomene. Să vedem ce putem afişa/scrie pe prima foaie: Fulgerul, tunetul, ploaia, vântul, ninsoarea sunt fenomene ale
naturii;
- fenomenele naturii diferă
de la un anotimp la altul;
- în ţara noastră sunt patru
anotimpuri;
- vara este cel mai
călduros anotimp, iar iarna este cel mai friguros anotimp;
-
toamna plouă mai des şi se produce ceaţa şi bruma;
Şi pentru că am vorbit despre câteva fenomene,
haideţi să încercâm să le scriem prin semne grafice. Înainte însă să ne
destindem puţin.” Tranziţie: „Brr, ce frig îmi este, Hai să îmi iau o
haină, Să mă îmbrac mai gros, Să nu mai stau pe jos. Pe scaun să mă aşez, În
căldură să desenez, Ploaia, vântul şi zăpada, Hai să vezi...eu ştiu să fac,
Semnul grafic - minunat!”. Copii se aşează pe scăunele la măsuţe pentru
scrierea grafică a fenomenelor. „-
Înainte să începem să lucrăm, haideţi să facem câteva exerciţii pregatitoare
pentru mânuţe:
Ne spălăm cu zăpadă pe mâini; Ne ştergem pe fiecare
degeţel; A început să ningă. Haideţi să prindem fulgii în pumn; Pentru că
i-am prins, fulgii s-au topit. Scuturăm mâinile! Aplauze! Spor la lucru!”
Copiii lucrează fişele de lucru.
„Acum că am terminat haideţi să alegem câte
un coleg de la fiecare grupă şi să vedem cine a lucrat cel mai bine. Aş vrea
ca acolo unde s-a greşit să le arătaţi colegilor.” Se alege câte un copil din
grupe, care să aprecieze activitatea.
DLC+ALA(joc
senzorial) Partea a II-a:
Tranziţie: Să jucăm un joc: “Focul şi vântul”. Pe
baza ilustraţiilor, copiii trebuie să recunoască, să descrie acţiunile
ilustrate şi să pronunţe onomatopeele corespunzătoare: "vajj" -
"Bate vântul"; copiii ridică braţele şi le leagănă, reproducând şi
zgomotul acestuia; "Focul face faş-faş" (educatoarea şi copiii
mimează acţiunea de aprindere a focului). La repetarea jocului se pot
introduc şi alte fenomene: ploaia (pic-pic), tunetul (bum-bum) etc.
În continuare să
vedem ce lucruri noi ne dorim să aflăm astăzi despre fenomene ale naturii:
- De ce avem nevoie de
ploaie, zăpadă?
- De ce plantele sunt
împrospătate de ploaie?
-Ştie cineva ce este viscolul ?Dacă da, mă puteţi
ajuta să explicăm împreună.
- De ce iarna când
viscoleşte, se zăresc mai puţine animale prin pădure?
- De ce pleacă toamna
păsările călătoare?
- Ce s-ar întâmpla dacă
ar înmuguri copacii iarna?Se poate....?
- Ce sunt inundaţiile,
ştiţi?
- Ce putem face noi să
prevenim inundaţiile?
- Ce sunt alunecările de
pământ ? Cum putem să le
prevenim?
- Se poate să ningă pe tot
globul?
-Ce este tornada şi de ce la noi nu se întâlneşte?
-De ce mai ninge uneori primăvara?
-De ce în ultimele două ierni nu a fost zăpadă?
- Ce
se întâmplă dacă este secetă sau precipitaţii în cantitate mare?
Cum vom face asta? Mai întâi să ne amintim
ce ştim noi. Acum vă voi arăta câteva imagini la calculator să exemplificăm
ce dorim să aflăm.”
Le prezint copiilor imagini şi filmuleţe ce
pot răspunde informaţiilor pe care dorim să le aflăm.
|
Conversaţia
Explicaţia
Demonstraţia
Explicaţia
Exerciţiul
Lucrul individual
Explicaţia
Demonstraţia
Exerciţiul
Problematizarea
Exerciţiul
Problematizarea
|
Aprecierea verbală
curentă
Chestionarea orală
Observarea interesului pentru activitate
Probă practică
Probă orală
Formularea de întrebări şi realizarea conexiunilor
între ideile descoperite de copii în grup şi individual pentru rezolvarea
sarcinii
|
|
5. OBŢINEREA PERFORMANŢEI
|
ALA( bibliotecă) Partea a
III-a
„În
continuare hai să ne destindem puţin pe jocul „Vâjâie şi suflă vântul”. Vântul
bate vjjjj, vjjjjj, faceţi ca mine....., Ploaia începe puţin câte puţin pic,
pic, pic, .... Tunetul se apropie bum, bum, bum.... Soarele răsare
uraaaa..... Curcubeul apare pe cerul fumuriu aşezaţi-vă după culoare, să
facem curcubeul”
Acum pentru a vedea dacă am reţinut câte
ceva despre fenomene ale naturii. Vă voi spune câteva ghicitori, să vedem
dacă ştiţi răspunsul corect. Aşa vom vedea cine a fost atent în timpul
activităţii. Sunteţi pregătiţi?
● O strâng iarna în grămadă, O fac om şi
de…(zăpadă)
● Pe albastru cer, uşor, Trece-un
firicel de … (nor)
● Suflă mereu şi-i nervos, Azi adie şi-i
plăcut.
Ieri a bătut furios, Multe pagube-a făcut! (vântul)
● Picături din cer vin mii, Peste
dealuri şi câmpii.
Dacă este liniştită, De toţi este îndrăgită! (ploaia)
● Iar s-a ciocnit nor cu nor, Ce zgomot
asurzitor!
Zici că ceru-i rupt în două, Apoi începu să plouă. (tunetul)
● După o ploaie cu soare, Sus pe cer ce o
fi oare?
Şapte şuviţe vărgate, Ce de raze-au fost pictate! (curcubeul)
● Din stropii ce s-au răcit, Pe sol s-au
rostogolit
Mici mărgeluţe de gheaţă, Stricând plante şi verdeaţă. (grindina)
|
Explicaţia
Jocul
Problematizarea
Dialogul
Turul galeriei
|
Jocul
Aprecierea răspunsurilor la ghicitori
|
|
7. Asigurarea
feedbackului
|
ARTA+ ALA (Joc de rol)+Partea a IV-a
“Închipuieşte-ţi că eşti unul din
fenomenele naturii:ploaie sau ninsoare. Convinge-i pe
colegi că eşti important pentru viaţa oamenilor”.
Observă fenomene din mediul
înconjurător: formarea picăturilor de apă din aburi (condensarea)
Acum să vedem ce am învăţat despre fenomene
(aşezarea imaginilor reprezentative pe
panou, în secţiunea am învăţat).
1. Apa este unul din elementele necesare unei
plante pentru a trăi şi a se dezvolta.
2. În anotimpul de iarnă temperaturile sunt
mult mai scăzute, iar
animalele stau în
adăposturi pentru a se
proteja de gerul iernii.
3. Păsările călătoare
pleacă toamna în ţările
calde pentru că în
anotimpul de iarnă
temperaturile sunt foarte
scăzute; nu pot
supravieţui în aceste
condiţii de vreme rece .
4. Dacă ar înmuguri
copacii iarna, mugurii ar
îngheţa datorită
temperaturilor scăzute; nu ar
mai avea frunze şi nici
flori.
5. În anotimpul de iarnă
animalele sălbatice
îşi găsesc mai greu hrana;
le putem ajuta
punându-le hrană în locuri special
amenajate în
pădure;
le putem construi şi adăposturi.
6. Ploia
poate dăuna şi daca nu este şi dacă este prea multă.
„Acum să
trecem la ultima etapă a activităţii de azi, activitatea de pictură. Veţi
picta ficare un fenomen care vă place. Mai întâi vă voi picta eu câteva
exemple să vedeţi ce şi cum anume puteti picta şi voi. Înainte de a începe
însă să ne încălzim din nou mânuţele:
Plouă uşor. Să auzim!
Cu vârf de degete banca lovim.
Plouă mai tare. Ploaia vine,
Lovim cu
degetele bine.
Cad pietricele pe trotuare,
Să ciocănim şi noi mai tare.
Tună departe, tună acum,
Batem cu pumnii: Bum-bum-bum!
Vreme frumoasă s-a făcut,
Un curcubeu a apărut
Noi braţele uşor rotim
Şi norii îi gonim./ Spor la lucru!”
Copiii vor realiza lucrările după modelul
educatoarei sau după modelul propriu şi vor combina culorile după bunul plac.
Nu există interdicţie în a-şi exprima creativitatea.
|
Jocul
didactic
Experimentul
Ceasca, borcan, apa fierbinte
Problematizarea
Conversaţia
Explicaţia
Exerciţiul
Demonstraţia
|
Observarea
sistematica a elevului
Observarea interesului pentru activitate
Probă practică
|
|
8.EVALUAREA
|
După realizarea picturilor de către preşcolari vom
expune lucrările şi fiecare va face aprecieri asupra modului în care au
lucrat colegii.
Voi face aprecierea modului în care s-a desfăşurat
activitatea si voi împărţi recompense.
|
Turul galeriei
Acordarea surprizelor
|
Aprecieri colective adresate tuturor copiilor.
Stimulente
|
|
9.ÎNCHEIEREA
ACTIVITĂŢII
|
Activitatea se va încheia cu jocul „Eu
sunt vântul....etc”- joc de mişcare.
|
Desfăsurarea jocului
|
|