vineri, 17 noiembrie 2017

Proiect de activitate integrata



PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATĂ


Prof. Ispir Iuliana-Florentina  
Prof. Vlad Alexandra-Anamaria
Şcoala Gimnazială Nr. 4, Structură Grădiniţa Dumbrava Minunată, Rm. Vâlcea


NIVELUL:  I (Grupa mijlocie)
Tema anuală: Când, cum şi de ce se întâmplă.  
SUBTEMA: Fenomene ale naturii
Tema zilei: Savanţi pentru o zi   
Durata:1/1:15 ore (pentru întreaga activitate integrată)
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată
Scopul activităţii: Activizarea şi îmbogăţirea vocabularului cu pronunţia unor fenomene ale naturii (ploaie, vânt, tunet, fulger, grindină, rouă, zăpadă), exersând anumite semne grafice specifice, utilizându-le apoi în tehnici de pictură liberă, consolidând deprinderii de a se juca în grupuri mici organizate, respectând indicaţiile educatoarei în vederea îndeplinirii sarcinilor propuse.
DOMENII EXPERENŢIALE
 DLC + DEC “ Savanţi pentru o zi
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
ADE: -  DLC: Educarea limbajului – joc didactic
-          DEC: Educaţie plastică – pictura liberă cu pensula - „Fenomene ale naturii
ALA: JOC DE ROL: „De-a savanţii”- cercetîm fenomene
                JOC SENZORIAL: „Vâjâie şi suflă vântul”, „Focul şi vântul”- joc onomatopeic;
                BIBLIOTECA:  Cum  scriu savanţii ?” –semne grafice, „Ghicitori”
         ADP : - Întâlnirea de dimineaţă - “Salutul”, „Prezenţa”, „Calendarul naturii”,  
                  - Rutine - „Mă pregătesc pentru activitate - exersarea unor deprinderi de     autoservire;
       - „Ştiaţi că....” - curiozităţi – noutatea zilei
                  - Desertul
                  - Singurel îmi fac ordine la locul de muncă”- exersarea unor deprinderi de muncă gospodărească.
            - Tranziţii - joc de mişcare: „Bate vântul frunzele”, „Norişor gri şi pufos, când în sus şi când în jos”, Brr, ce frig este”.                           
         - Activitate de grup - Cum ne protejăm de furia naturii? ”deprindere de a şti cum se pot proteja de fenomene ale naturii furioase ce pot provoca dezastre - discuţie liberă. - „Eu sunt vântul....etc”- joc de mişcare - euritmie  
TIPUL DE ACTIVITATE: Predare-consolidare de cunoştinţe şi deprinderi
FORME DE ORGANIZARE: în grupuri, în perechi, individual, frontal  
OBIECTIVE  DE REFERINŢĂ:   
ADE: DLC - Educarea limbajului: - să-şi îmbogăţească vocabularul cu cuvintele noi; - să descrie caracteristici ale fenomenelor din mediul înconjurător, folosind un limbaj specific ştiinţelor naturii; - să fie capabili să “citească” imaginile ce sugerează derularea logică a evenimentelor prezentate; - să aprecieze starea vremii în prezent şi importanţa cunoaşterii acesteia cu o zi înainte; DEC - Educaţie plastică: să obţină efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin tehnici specifice picturii; să compună în mod original şi personal spaţiul plastic, utilizând corect pensula şi acuarelele; să diferenţieze forme şi culori în mediul înconjurător;
ALA: JOC DE ROL - să cunoască elemente componente ale lumii înconjurătoare-fenomene ale naturii; să recunoască şi să descrie verbal anumite schimbări din mediul apropiat: vânt, ploaie, ninsoare. BIBLIOTECA -  să recunoască/să descrie grafic anumite schimbări/ transformari din mediul apropiat; JOC SENZORIAL - să comunice impresii şi idei pe baza observărilor făcute; să manifeste disponibilitate în a participa la acţiuni de îngrijire şi protejare a mediului, aplicând cunoştintele dobândite;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ADE: DLC – Educarea limbajului: - să întrebe şi să răspundă la întrebări; - să se exprime în propozitii simple şi dezvoltate corect construite gramatical; - să denumească fenomene din mediul înconjurător; - să explice importanţa fenomenelor naturii pentru viaţa oamenilor;
DEC – Educaţie plastică: Echipa Zânei Toamna şi echipa Ariciului Harnic: -  să aplice pe suprafaţa liberă acuarele prin îmbinarea culorilor în contur; - să aplice culoare realizând singuri o planşă cu un fenomen cunoscut; -  să diferenţieze lucrarea lui de a colegilor apreciind cea mai bună lucrare;
ADP :  - să recunoască fenomenele caracteristice toamnei; - să asculte şi să respecte alte păreri; - să manifeste toleranţă faţă de mediul înconjurător; - să discute între ei formulând opinii despre cum pot ei să protejeze natura..
ALA: JOC DE ROL - să numească fenomenele naturii recunoscute; - să comunice în cadrul grupului rezultatele investigate;
BIBLIOTECA - să scrie corect semnele grafice ce arată ploaia, zăpada, vântul;
JOC SENZORIAL - să adreseze întrebări în legătură cu aspectele studiate; - să participe la întreţinerea mediului apropiat; - să încerce să motiveze necesitatea protecţiei mediului de către om;
STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE:  Conversaţia, Exerciţiul, Explicaţia, Demonstraţia, Problematizarea, Observaţia, Jocul, Metoda: ştiu, vreau să ştiu, am învăţat, Turul galeriei.  RESURSE UMANE: copiii grupei, cadrul didactic coordonator, cealaltă educatoare a grupei costumată - Omul de zăpadă. RESURSE MATERIALE: DLC: flipchart, planşe, imagini, ghicitori, poezii, în PPT; DEC: acuarele, pensula, combinaţia de culori; BIBLIOTECA: fişe suport cu semne grafice. ELEMENTE DE JOC:  surpriza, întrecerea, mişcarea, aplauzele, recompensele.
TIPUL ACTIVITATII: predare, consolidare de cunoştinţe şi deprinderi.
FORME DE EVALUARE: frontală, individuală, pe grupe.
BIBLIOGRAFIE:   Tradiţional şi modern în învăţământul preşcolar, Ed. Omfal Esenţial 2007;     Curriculum pentru învăţământul preşcolar, prezentare şi explicitări, Editura Copyright, Bucureşti, 2009; •  Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar, Editura Humanitas educaţional, ediţia a II-a, Bucureşti, 2005;  Toma G., Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2009; • Jocuri didactice pentru preşcolari, Ed, Aramis 2004; • Metode interactive de grup , Ed. Arves 2009; •  Didactic.ro-surse on-line;           • http://forum.didactic.ro/cantece-poezii-pentru-incalzirea-muschilor-maini-t16342.html

SCENARIUL ZILEI
                Întâlnirea de dimineaţă: Educatoarea:- Ia priviţi copii, avem astăzi un oaspete. Cine este el oare? Copiii: - Este Omul de zăpadă. Educatoarea:- Haideţi să îl salutăm cum se cuvine: (Salutul): „Bună dimineaţa, Omule de zăpadă! Noi suntem Piticii Năzdrăvani.” Se va saluta în cor şi pe rând Omul de zăpadă de către toţi copii, fiecare prezentându-se (Prezenţa), observând astfel colegul care lipseşte.
                Omul de zăpadă: - Eu sunt un om de zăpadă şi m-am rătăcit. Tot îmi caut frăţiorii. Ştiţi eu sunt foarte supărat căci am tot aşteptat zăpada ca să mă pot juca cu copiii, ca să îmi facă copiii alţi oameni de zăpadă cu care să mă joc. Şi cum nu am gãsit am venit la voi sã ne jucãm împreunã azi. Dar mai întâi aş dori să îmi răspundeţi la câteva întrebări.
                Omul de zăpadă:- Cine ştie oare…
- Din ce sunt eu făcut?                                        … din zăpadă.
- Din ce e format corpul meu?                          … din bulgări de zăpadă.
- Cum se numeşte anotimpul meu? … iarna.
- Ce am eu pe cap?                                             … o oală.
- Dar în mână ce ţin?                                          … o mătură.
- Cine mă iubeşte pe mine?                               … copiii.
- Cine este sora mea mai mică care vine toamna?       .....ploaia
- Cum se numesc părinţii mei şi ai ploii?                         .... Norii
Omul de zăpadă: „- Să ştiţi că pe mine m-au construit copiii. Ei sunt prietenii mei cei mai buni. Şi pentru că aţi ştiut să îmi răspundeţi atât de frumos la întrebări, eu o să vă spun astăzi, cât mai multe lucruri noi despre fenomene ale naturii. Haideţi acum să vedem cum putem să mă ajutaţi, cum putem să ne distrăm astăzi şi să mă  faceţi să-mi treacă supărarea căci, nu a venit mai multă zăpadă anul acesta. Mai întâi o să vreau să faceţi prezenţa şi să discutaţi puţin despre anotimpul în care ne aflăm, cum se numeşte ziua de azi, totul împreună cu doamna educatoare („Întâlnirea de dimineaţă”, „Calendarul Naturii”), apoi vom desfăşura activitatea de grup cu tema „Cum ne protejam de furia naturii?”. După aceea vom trece la celelalte activităţi ale zilei. Doriţi să ne petrecem aşa ziua? Copiii răspund.
                Tranziţie: Trecerea la etapa următoare a activităţii din zi se va realiza cu ajutorul jocului „Bate vântul frunzele”. Apoi fiecare copil se va aşeza la măsuţa unde este expusă imaginea de pe ecusonul primit.

DEMERSUL DIDACTIC
EVENIMENTUL DIDACTIC
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC
STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE
1. MOMENT
ORGANIZATORIC
Copiii vor fi introduşi în sala de grupă,
unde vor participa la activitatea integrată.
Întâlnirea de dimineaţă

2. CAPTAREA ATENŢIEI  ŞI REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR
Se va realiza prin introducerea în activitatea de azi a unui personaj îndrăgit de ei: Omul de zăpadă. Acesta le va fi îndrumător pe tot parcursul activităţii.
Elementul surpriză
Explicaţia
Conversaţia

Sesizarea atenţiei copiilor


3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR
Activitatea va începe prin anunţarea temei şi a scopului activităţii, în termeni accesibili preşcolarilor: „Azi  ne vom juca şi prietenul nostru „Omul de zăpadă” ne va fi ghid în jocul nostru. Ne vom aprofunda cunoştinţele despre fenomene ale naturii, vom afla noi informaţii, curiozităţi, vom descrie grafic aceste fenomene, le vom picta îmbinâd culori, totul sub deviza: Ştiu, vreau să ştiu, am învăţat.”


Expunerea






4. DIRIJAREA ACTIVITĂŢII
I. ADP+ALA(Bibliotecă)   Partea I:
Introducerea în activitate se face cu ajutorul Omului de Zăpadă şi a micilor discuţii dintre acesta, copil şi educatoare. În continuare le vom prezenta o mică poezie: ROUA
Uite ce-am găsit - Aici,
În trifoiul - De amici!
Un smarald - Iar lângă el,
Încă unul, - To
t la fel…
Zorii-n câmp - Au presărat
Strop de rouă-n - Lung şi-n lat.
Şi, în fiecare pic, - Străluceşte-un soare mic.
“Haideţi să începem prezentarea lecţiei. Vă voi afişa pe foile de pe panou materialul pentru lecţie. Pe prima pagină vom trece ce credem că ştim noi despre fenomene ale naturii; pe a două ce vrem să ştim; pe cea de a treia ce am învăţat despre fenomene. Să vedem ce putem afişa/scrie pe prima foaie: Fulgerul, tunetul, ploaia, vântul, ninsoarea sunt fenomene ale naturii;
- fenomenele naturii diferă de la un anotimp la altul;
- în ţara noastră sunt patru anotimpuri;
- vara este cel mai călduros anotimp, iar iarna este cel mai friguros anotimp;
- toamna plouă mai des şi se produce ceaţa şi bruma;
Şi pentru că am vorbit despre câteva fenomene, haideţi să încercâm să le scriem prin semne grafice. Înainte însă să ne destindem puţin.” Tranziţie: „Brr, ce frig îmi este, Hai să îmi iau o haină, Să mă îmbrac mai gros, Să nu mai stau pe jos. Pe scaun să mă aşez, În căldură să desenez, Ploaia, vântul şi zăpada, Hai să vezi...eu ştiu să fac, Semnul grafic - minunat!”. Copii se aşează pe scăunele la măsuţe pentru scrierea grafică a fenomenelor. „- Înainte să începem să lucrăm, haideţi să facem câteva exerciţii pregatitoare pentru mânuţe:
Ne spălăm cu zăpadă pe mâini; Ne ştergem pe fiecare degeţel; A început să ningă. Haideţi să prindem fulgii în pumn; Pentru că i-am prins, fulgii s-au topit. Scuturăm mâinile! Aplauze! Spor la lucru!”
Copiii lucrează fişele de lucru.
„Acum că am terminat haideţi să alegem câte un coleg de la fiecare grupă şi să vedem cine a lucrat cel mai bine. Aş vrea ca acolo unde s-a greşit să le arătaţi colegilor.” Se alege câte un copil din grupe, care să aprecieze activitatea.
DLC+ALA(joc senzorial)  Partea a II-a:
Tranziţie: Să jucăm un joc: “Focul şi vântul”. Pe baza ilustraţiilor, copiii trebuie să recunoască, să descrie acţiunile ilustrate şi să pronunţe onomatopeele corespunzătoare: "vajj" - "Bate vântul"; copiii ridică braţele şi le leagănă, reproducând şi zgomotul acestuia; "Focul face faş-faş" (educatoarea şi copiii mimează acţiunea de aprindere a focului). La repetarea jocului se pot introduc şi alte fenomene: ploaia (pic-pic), tunetul (bum-bum) etc.
În continuare să vedem ce lucruri noi ne dorim să aflăm astăzi despre fenomene ale naturii:
- De ce avem nevoie de ploaie, zăpadă?
- De ce plantele sunt împrospătate de ploaie?
-Ştie cineva  ce este viscolul ?Dacă da, mă puteţi ajuta să explicăm împreună.
- De ce iarna când viscoleşte, se zăresc mai puţine animale prin pădure?
- De ce pleacă toamna păsările călătoare?
- Ce s-ar întâmpla dacă ar înmuguri copacii iarna?Se poate....?
- Ce sunt inundaţiile, ştiţi?
- Ce putem face noi să prevenim inundaţiile?
- Ce sunt alunecările de pământ ? Cum putem să le prevenim?
- Se poate să ningă pe tot globul?
-Ce este tornada şi de ce la noi nu se întâlneşte?
-De ce mai ninge uneori primăvara?
-De ce în ultimele două  ierni nu a fost zăpadă?
- Ce se întâmplă dacă este secetă sau precipitaţii în cantitate mare?
Cum vom face asta? Mai întâi să ne amintim ce ştim noi. Acum vă voi arăta câteva imagini la calculator să exemplificăm ce dorim să aflăm.”
Le prezint copiilor imagini şi filmuleţe ce pot răspunde informaţiilor pe care dorim să le aflăm.






Conversaţia




















Explicaţia




Demonstraţia
Explicaţia



Exerciţiul
Lucrul individual











Explicaţia
Demonstraţia
Exerciţiul





Problematizarea







Exerciţiul



Problematizarea


Aprecierea verbală curentă




Chestionarea orală

















Observarea interesului pentru activitate


Probă practică












Probă orală







Formularea de întrebări şi realizarea conexiunilor între ideile descoperite de copii în grup şi individual pentru rezolvarea sarcinii












5. OBŢINEREA PERFORMANŢEI
ALA( bibliotecă) Partea a III-a
„În continuare hai să ne destindem puţin pe jocul „Vâjâie şi suflă vântul”. Vântul bate vjjjj, vjjjjj, faceţi ca mine....., Ploaia începe puţin câte puţin pic, pic, pic, .... Tunetul se apropie bum, bum, bum.... Soarele răsare uraaaa..... Curcubeul apare pe cerul fumuriu aşezaţi-vă după culoare, să facem curcubeul”
Acum pentru a vedea dacă am reţinut câte ceva despre fenomene ale naturii. Vă voi spune câteva ghicitori, să vedem dacă ştiţi răspunsul corect. Aşa vom vedea cine a fost atent în timpul activităţii. Sunteţi pregătiţi?
● O strâng iarna în grămadă, O fac om şi de…(zăpadă)
● Pe albastru cer, uşor, Trece-un firicel de … (nor)
● Suflă mereu şi-i nervos, Azi adie şi-i plăcut.
Ieri a bătut furios, Multe pagube-a făcut! (vântul)
● Picături din cer vin mii, Peste dealuri şi câmpii.
Dacă este liniştită, De toţi este îndrăgită! (ploaia)
● Iar s-a ciocnit nor cu nor, Ce zgomot asurzitor!
Zici că ceru-i rupt în două, Apoi începu să plouă. (tunetul)
● După o ploaie cu soare, Sus pe cer ce o fi oare?
Şapte şuviţe vărgate, Ce de raze-au fost pictate! (curcubeul)
● Din stropii ce s-au răcit, Pe sol s-au rostogolit
Mici mărgeluţe de gheaţă, Stricând plante şi verdeaţă. (grindina)


Explicaţia

Jocul






Problematizarea

Dialogul

Turul galeriei












Jocul












Aprecierea răspunsurilor la ghicitori

7.  Asigurarea
feedbackului
ARTA+ ALA (Joc de rol)+Partea a IV-a
“Închipuieşte-ţi că eşti unul din fenomenele naturii:ploaie sau ninsoare. Convinge-i pe colegi că eşti important pentru viaţa oamenilor”.
Observă fenomene din mediul înconjurător: formarea picăturilor de apă din aburi (condensarea)
Acum să vedem ce am învăţat despre fenomene
(aşezarea imaginilor reprezentative pe panou, în secţiunea am învăţat).
1. Apa este unul din elementele necesare unei
plante pentru a trăi şi a se dezvolta.
2. În anotimpul de iarnă temperaturile sunt
mult mai scăzute, iar animalele stau în
adăposturi pentru a se proteja de gerul iernii.
3. Păsările călătoare pleacă toamna în ţările
calde pentru că în anotimpul de iarnă
temperaturile sunt foarte scăzute; nu pot
supravieţui în aceste condiţii de vreme rece .
4. Dacă ar înmuguri copacii iarna, mugurii ar
îngheţa datorită temperaturilor scăzute; nu ar
mai avea frunze şi nici flori.
5. În anotimpul de iarnă animalele sălbatice
îşi găsesc mai greu hrana; le putem ajuta
punându-le hrană în locuri special amenajate în
pădure; le putem construi şi adăposturi.
6. Ploia poate dăuna şi daca nu este şi dacă este prea multă.
 „Acum să trecem la ultima etapă a activităţii de azi, activitatea de pictură. Veţi picta ficare un fenomen care vă place. Mai întâi vă voi picta eu câteva exemple să vedeţi ce şi cum anume puteti picta şi voi. Înainte de a începe însă să ne încălzim din nou mânuţele:
Plouă uşor. Să auzim!
Cu vârf de degete banca lovim.
Plouă mai tare. Ploaia vine,
Lovim cu  degetele bine.
Cad pietricele pe trotuare,
Să ciocănim şi noi mai tare.
Tună departe, tună acum,
Batem cu pumnii: Bum-bum-bum!
Vreme frumoasă s-a făcut,
Un curcubeu a apărut
Noi braţele uşor rotim
Şi norii îi gonim./ Spor la lucru!”
Copiii vor realiza lucrările după modelul educatoarei sau după modelul propriu şi vor combina culorile după bunul plac. Nu există interdicţie în a-şi exprima creativitatea.

Jocul didactic


Experimentul
Ceasca, borcan, apa fierbinte











Problematizarea









Conversaţia

Explicaţia

Exerciţiul

Demonstraţia
Observarea sistematica a elevului










Observarea interesului pentru activitate

















Probă practică

 
   8.EVALUAREA
După realizarea picturilor de către preşcolari vom expune lucrările şi fiecare va face aprecieri asupra modului în care au lucrat colegii.
Voi face aprecierea modului în care s-a desfăşurat activitatea si voi împărţi recompense.

Turul galeriei

Acordarea surprizelor
Aprecieri colective adresate tuturor copiilor.
Stimulente
     9.ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII
Activitatea se va încheia cu jocul „Eu sunt vântul....etc”- joc de mişcare.
Desfăsurarea jocului







Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu